Плагиатството – Нарушаване на Авторски Права в Дентални Сайтове

Всички обичаме да четем хубави текстове,
да слушаме хубави песни, да гледаме красиви картини. Разбира се, не всички можем да бъдем
писатели, композитори, художници, артисти…
Но затова пък всички можем да споделяме хубавите неща, защото, когато полезното се споделя, то се увеличава.
Знаем, че нормалното, коректно публицистично поведение е – когато се представят материали те задължително да се цитират с автор и първоизточник на публикацията (най-малкото от уважителна гледна точка, а да не говорим, че е задължително по закона за авторското право)

Но на какво сме свидетели напоследък в социалните мрежи и цялото интернет пространство:
ежедневни кражби на авторски материали, подменянето на заглавия, автори, разместване на текстове в публикации и всичко това за какво – за трупане на на една гола популярност…
Защото какво „геройство” е да копнеш /copy/ и да пейстнеш /paste/ един популярен авторски материал и да го представиш за свой?…. Каква е целта? Да генерираш трафик, ръкопляскания /like…
Но хората не са заблудени ,
все ще се намери някой да прочете някъде – кой е истинския автор…
Истината винаги излиза наяве – рано или късно.
Малко примери от денталното ни битие?!!!
1. Оригинален текст: https://www.dsdent.com/implants/implants.html
Плагиатстван текст:

http://dentalcentre-vimplant.com/bg/%D1%83%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B3%D0%B8/%D1%83%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B3%D0%B8-%D0%B2%D0%B8%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D1%82/%D0%B7%D1%8A%D0%B1%D0%BD%D0%B8-%D0%B8%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8
http://dentalcentre-vimplant.com/bg/%D1%83%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B3%D0%B8/%D1%83%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B3%D0%B8-%D0%B2%D0%B8%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D1%82/%D0%B7%D1%8A%D0%B1%D0%BD%D0%B8-%D0%B8%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8
2. Оригинален текст:https://www.dsdent.com/invisalign/invisalign.html

Плагиатстван текст: http://dentalcentre-vimplant.com/bg/%D1%83%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B3%D0%B8/%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D0%B8/ivisalign
3. Оригинален текст: https://www.dsdent.com/veneer/ceramic_veneer.html

Плагиатстван текст: http://dentalcentre-vimplant.com/bg/%D1%83%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B3%D0%B8/%D1%83%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B3%D0%B8-%D0%B2%D0%B8%D0%BC%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D1%82/%D0%BA%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B8-%D1%84%D0%B0%D1%81%D0%B5%D1%82%D0%B8

Категориите в сайта на дентален център ВИМПЛАНТ – Пловдив все още не са попълнени. Следете дали материалите от вашите сайтове няма да намерят място там!

ОТКРИЙТЕ РАЗЛИКИТЕ!!!
1. Оригинал: http://www.swiss-smile.com/
2. Плагиатстван материал:

https://www.facebook.com/ClinicDrGais/photos/pb.140899689342178.-2207520000.1416986868./588538817911594/?type=3&theater

МЕТАМОРФОЗА:
Снимката на д-р Петко Петков от клиника Confident по незнайни причини се озова на страниците във Facebook на дентална клиника АДАМАНТ – София. ЗАЩО???
http://www.confident.bg/%D0%B3%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F/

https://www.facebook.com/adamantclinic/photos/pb.190687444298968.-2207520000.1416987832./759684520732588/?type=3&theater
Еднa полезна информация за сведение на “плагиатстващите” 😉 – търсачката Google индексира по дата и място ПЪРВАТА публикация на даден автор и сайт. Всяка последваща промяна (или подмяна) на текста или авторството прави само лоша услуга на човека /или сайта/ с некоректно и плагиатстващо поведение.
Това трупа лош рейтинг на името на дадения човек или сайт и е факт, че все повече стават блокираните профили в И-нет за нарушаване на авторски права.
Филтрите за дублирано съдържание представляват алгоритми, създадени да сравняват всеки 2 страници и да търсят за дублирано съдържание. Когато алгоритъмът попадне на 2 или повече страници, които са с прекалено сходно съдържание, те просто поставят тази от тях, която идва от най-надеждния източник в основния си индекс, а всички други – в supplemental results (още наричани supplemental index).
Там попадат всички дублирани страници и най-общо той представлява “кошчето на Гугъл”.

Повечето от сайтовете следят страниците си за налични duplicate content и при системни нарушения е възможно да последва изпращане на Digital Millennium Copyright Act (DMCA) доклад за нарушение на авторските права до най-големите портали: Google, Yahoo, MSN и Facebook
Водещите компании, като Google, Facebook, YouTube, MSN, Twitter и др. ежедневно следят и анализират съдържанието в мрежата и не правят компромиси с некоректното публицистично поведение.

По материали на “Познание БГ”

Опасни за Здравето Промоции – Почистване на Зъбен Камък с Ваучер за 19.90лв.

IMG_1902Напоследък в интернет пространството се появиха всякакви сайтове, предлагащи какви ли не отстъпки и промоции. Почивки, екскурзии, козметични процедури, измиване на колата, вечеря за двама…..и какви ли още не с отстъпка 90% от цената.

Създаде се прослойка от хора, следящи непрекъснато да си купят нещо на “далавера”. В това няма нищо лошо. Всеки обича да пазарува изгодно. Дали почивката, закупена с рекламен ваучер ще е в четиризвезден хотел или само в три, дали колата ще я почистят не толкова качествено, представлението може да не е толкова впечатляващо – това са емоционални проблеми!

Но, когато става въпрос за здраве…….

Да поговорим за рекламните ваучери в денталната медицина или по-точно за услугата “Почистване на зъбен камък за 19.90 лв.” В България манипулацията “Почистване на зъбен камък” се извършва в дентален кабинет от лекар по дентална медицина. Времето за качествено извършване на процедурата е средно 45 минути – 1 час. Използва се ултразвук със стерилни накрайници – скалери, индивидуални за всеки пациент. По време на манипулацията, която е свързана с кръв и слюнка, аспирира дентален асистент.  За почистване на зъбите и подвенечното пространство се използват различни по размер стерилни скалери.  Процедурата се финализира с полиране на зъбите с Airflow. Стоматологът и асистента работят с ръкавици и маски, индивидуални за всеки пациент. Времето за почистване, смяна на използваните инструменти, дезинфекция, подготовка на кабинета със стерилни инструменти за следващия пациент отнема средно около 10 минути. Това са правилата.

Какво се получава на практика? Фирмите, продаващи тази услуга имат интерес да продадат колкото се може повече ваучери, защото взимат средно до 30% от стойността на всеки закупен ваучер.

Какво остава за денталните лекари? Средно от около 15 лв. С тези пари се заплаща труда на лекаря. денталния асистент, материалите, амортизацията на инструментите, машините, осигуровки, специализирани курсове и т.н.  Дали си заслужава? Или всичко е рекламен трик с цел събиране на повече пациенти? И спонтанно идва въпросът за самоуважението!

Какво остава за пациента? Качеството на извършената услуга “Почистване на зъбен камък за 19.90лв” обикновено е съмнително! Почистват се предимно зъбите във видимата фронтална част. За толкова пари – толкова.

Кое е притеснителното? – В стремежа си да напълнят своите кабинети дали лекарите, спазват протокола за стерилизация и дезинфекция? Сменя ли се след всеки пациент скалера със стерилен ? В противен случай заразяването с хепатит или  СПИН е гарантирано!

Извода е за теб, потребителю! Здравето не се купува с ваучер за 19.90 или по-малко….

Идва ли Краят на Амалгамените Пломби?

MercuryНово проучване, назначено от Европейската комисия, препоръчва постепенното преустановяване на използването на амалгама за целите на денталната медицина през следващите няколко години. Причината за това е негативното му влияние върху околната среда.

А какво е влиянието му върху здравето на пациентите, питаме се ние?

Докладът сочи, че използването на материали, несъдържащи живак, е все още рядко срещано сред лекарите по дентална медицина. А причината за това е, че все още е широкоразпространено мнението, че тези материали са доста по-скъпи от амалгамата. На практика се оказва, че все още много лекари по дентална медицина не са достатъчно добре запознати и нямат опит с използването на други композитни материали, както и това, че много от тях смятат, че композитните материали са много по-неустойчиви от амалгамените пломби. Като допълнение към тази картина, много пациенти не са наясно, че амалгамените пломби всъщност съдържат живак.

Дотук науката е доказала единствено вредното влияние на живака върху околната среда и оттам индиректната му вреда за хората. Учените твърдят, че няма твърди научни заключения, които да обобщават директната му вреда върху здравето при употребата му в денталната медицина, с изключение на някои алергии.

От друга страна, наскоро излязоха резултатите от проучвания на Световната здравна организация, които сочат, че именно живакът може би е виновен за някои неврологични и поведенчески отклонения при момчетата вследствие от употребата му в денталната медицина. Те се наблюдавали при пациенти, най-вече момчета, след излагането им на влиянието на живак след лечението им с амалгамени пломби.

Ефектът от живака се наблюдава най-вече при момчета и се изразява в някои неврологични отклонения, като липса на виталност и гъвкавост. Има и ментални такива – затруднено учене, разбиране и запомняне, както и някои зрителни нарушения.

Световната здравна организация напомня, че вдишването на живачни изпарения води до нарушения в бъбречната и мозъчна дейности. Досега заради ниските нива на живачни изпарения от амалгамени пломби се считаше безопасна употребата им в денталната медицина за възрастни и деца над 6 г., но не и при пациенти под тази възрастова граница, както и при бременни жени и хора с изразени алергии.

Сега учените достигат до заключението, че дентални пациенти, лекувани посредством амалгамени пломби, много по-често страдат от Алцхаймер.

Излагането дори и на ниски нива на живак – както при дентално лечение с амалгама, води до дългосрочни неврологични или психологически отклонения при пациентите. Това ново проучване е едно от първите, които се опитват да открият систематична връзка между дефицита на паметта и завишените нива на живак при пациенти с Алцхаймер.

Ние от своя страна имаме още една причина да загърбим старите амалгамени пломби и да поискаме по-красиви бели усмивки, които, оказва се, ни правят и по-здрави.

Как да Открием Добър Зъболекар?

Субективно  зъболекарите  считат  себе си за добри . Този ефект се получава от липсата на информация!  Обективната истина е , че добри специалисти са не повече от 2-3% , средната класа е най-многолюдна, с малък на брой уклон нагоре и с голям надолу, а има и не малко “колеги”,  които вършат геройски бели.  Затова на Вас се пада честта внимателно да ги проучите,  преди да се впуснете в подобно приключение. Важно е да знаете, че доста често уж дребна манипулация направена без мисъл води след себе си до дълго и скъпо лечение.

Още в 3-4 курс е важно кандидат-стоматолога да се опита да започне каквато и да е работа,  дори и за без пари в малкото добри клиники или кабинети в София. Тук ключовата дума е добри (ще ги познаете по-цените, пациентите, оборудването, дизайна, персонала). Това е необходимо, за да преоцени образованието, което получава в денталните ни факултети. Имам предвид, че вредните навици придобити в ранни студентски години понякога остават за цял живот.

Пред вече дипломирания стоматолог има много пътища, които в крайна сметка ще го отведат или до работа със здравна каса или до върха на професионалната реализация.  Първия не изисква никакви усилия, няма загуба на време  и не струва почти нищо.  Втория –  задължително започва със специализации. Необходими са поне 3-5 години като време и от наш опит над 120 000 лв. за обучение основно в чужбина, за да започне да  практикува началното ниво на истинската дентална медицина. Това е върха на айсберга, защото  разходите  за специализации,  конгреси , семинари , инвестиции в съвременни технологии  продължават цял живот.

За работното място на добър зъболекар е необходимо да се инвестират поне 100 000 лв. за едно работно място. В тази цена влиза само специализираната апаратура и професионалното оборудване без цената или наема на самото помещение. Отделно всеки месец има разходи за заплати на сестри,  персонал,  счетоводител, ток,материали, зъботехници, амортизация, осигуровки,  нови високотехнологични и много скъпи джаджи и много други, които пациента не вижда.

Дано да съм помогнал частично да разберете, защо е толкова трудно да откриете добър и евтин зъболекар, а когато го намерите  едно от двете да не е съвсем вярно.

Стоматологични (Дентални) Клиники – Съществуват ли у Нас?

Стоматологична (дентална)  клиника фокусира лечебно заведение, в което практикуват  специалисти стоматолози, работещи в екип. Което пък означава, че всеки  клиничен случай се анализира, планира и се реализира от екип специалисти,  формирани от конкретния казус.

Това уточнение се налага , тъй като у нас името ‘клиника’  претенциозно носят дори и кабинети, в които работи един зъболекар, а там където работят повече, обикновенно селекцията е на случаен или роднински принцип и не означава, че там ще получите специализирана, висококвалифицирана помощ. Проблема е , че за да се придобият пълни и тясно специализирани знания в дадена област на денталната медицина са необходими поне 3 -4 години основна специализация. И така до живот.Денталния специалист отдава целия си професионален живот за това – абонира се за специализирана литература, следи денталните новости,квалификационни  програми,посещава лекции и практически курсове навсякъде по света.

У нас някак не се разбира, че както има общопрактикуващи лекари, така има и общопрактикуващи стоматолози. По света нещата отдавна са заели своето нормално място. Когато пациента има нужда да му бъдат наредени зъбите отива при ортодонт,когато трябва да му бъдат лекувани канали – при ендодонтист. Децата посещават детски стоматолог. Когато има нужда от  прецизни естетични корекции,  той се изпраща при специалист по протетична и естетична стоматология и т. н..